طرح درس

آمار مطالب

کل مطالب : 179
کل نظرات : 0

آمار کاربران

افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 16

کاربران آنلاین


آمار بازدید

بازدید امروز :
باردید دیروز :
بازدید هفته :
بازدید ماه :
بازدید سال :
بازدید کلی :

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان علمی ، فرهنگی و آدرس golyas5.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.







نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
تبلیغات
<-Text2->
نویسنده : اکرم ربیعی
تاریخ : جمعه 24 بهمن 1393
نظرات

                                                                             بسمه تعالی                                                                            زمان

1

مشخصات

عربی هفتم متوسطه

نام وشماره درس:ششم عربی هفتم - زمان:90دقیقه

تاریخ اجراء:..........................        دبیر مربوطه:مهدی میرشکاری

 

2

اهداف

کلی-جزئی ورفتاری

(نگرش ورفتار)

اهداف کلی:

حوزه شناخت:

1- آشنایی با39کلمه جدید

2-آشنایی با فعلهای ماضی(للمتکلم وحده-للمخاطب و للمخاطبة-للغائب وللغائبة)و

3-آشنایی با ضمایر من تو او و(انا انتَ وانتِ وهوَ وهیِ)

4-آشنایی با تلفظ صحیح کلمات

حوزه باور:

1-ایجادعلاقه به یادگیری فعل ماضی باتاکید برجایگاه ان درجمله و تطبیق به فعلها

حوزه عمل ورفتار:

1-تلاش برای بکار گیری فعلها درجمله

2-شناخت وهمچنین تشخیص فعلهای ماضی یادشده در واژه نامه وجمله

 3-روخوانی وروانخوانی واژگان، متن احادیث وتمارین

 

اهداف جزئی:دانش آموز در فرایند آموزش به اهداف زیر می رسد:

1- آموزش39 واژه جدید

2-ترجمه متن ص48و49(چندسطر) وترجمه احادیث ص49

3-آشنایی با فعلهای ماضی(اول،دوم وسوم شخص مفرد در فارسی)

4-آشنایی با فعلهای للمتکلم وحده-للمخاطب و للمخاطبة-للغائب وللغائبة در عربی

5-آشنایی باضمایر انا-انتَ-انتِ-هو وهی (ابتدا در فارسی بعد عربی من-تو-او)

6-تشخیص اینکه هرکدام از ضمایر یاد شده برای کدام فعل به کار می رود

 

 

اهداف رفتاری: انتظار می رود دانش آموز در پایان این درس بتواند:

1-واژه های جدیدرا ترجمه کند      

 2-معنای انا-انتَ-انتِ-هو وهی رابداند   

3-تشخیص دهد درفارسی برای فعل نوشتم،نوشتی و نوشت چه ضمایری به کار رود  

4- بتواند با مصدر(رفتن) برای من تو و او فعل بسازد 

5- تشخیص می دهد انتَ در عربی برای مذکر وانتِ برای مونث به کار می رود   

6- تشخیص می دهد هو در عربی برای مذکر وهی برای مونث به کار می رود   

7-بتواند ارتباط معنایی بین واژه های درس را پیداکند

8- بتواندجملاتی را باتوجه به فعلهای موجود در واژه نامه به فارسی بسازد

9- بتواند جملاتی را به عربی با واژه های درس بسازد

11-متن درس،احادیث وروایات تمارین را ترجمه کند

 

3

وسایل ولوازم

کتاب درسی-ماژیک-وایت برد-ترجیها لپ تاپ برای پخش روخوانی درس وکلمات(مدارس معمولی)-معلمی شاد(که اگربه  گرفتگی صدا،کسالت یا سرماخوردگی مبتلا نباشد،می تواند از پیشرفته ترین وهوشمند ترین کلاسها بهتر کلاسش را اداره کند!یعنی معلم حتی در دور افتاده ترین وساده ترین کلاس درس می تواند کلاس را آنگونه که مفیداست اداره کند:فعال،جذاب،زنده،و...)

 

4

معارفه

سلام-احوالپرسی-حضور وغیاب-دقت در وضع روحی وجسمی دانش آموزان-خواندن جمله(اَللّهُمَّ اقْسِمْ لَنا مِنْ خَشْيَتِكَ ما يَحُولُ بَيْنَنا وَبَيْنَ مَعْصِيَتِكَ-وَمِنْ طاعَتِكَ ما تُبَلِّغُنا بِهِ رِضْوانَكَ-وَمِنَ الْيَقينِ ما يَهُونُ عَلَيْنا بِهِ مُصيباتُ الدُّنْيا)

 

5

حل تمارین درس گذشته

تمارین درس قبل توسط دانش آموزان حل شده،رفع اشکال می شود

 

6

ارزشیابی تشخیصی

نتایج ارزشیابی زیر شروع آموزش را مشخص می کند:

1-کدام یک از کلمه های(رفت-صندلی-شنیدم-دانش آموز-نوشتی-خواند-کتاب)فعل است؟

2-جاهای خالی را فعل مناسب پر کنید من................(رفتن)   تو.............(شنیدن)

...............دیدم(من-او)          .................خورد(تو-او)

3-چند کار مثال بزنید برای من:مثلا من شنیدم،من.....و....

4-چند مثال برای تو و او مانند: تو رفتی- او دید

5-من چند نفر هستم؟  تو چند نفر هست؟ به چندنفر میگوئیم؟ اوچند نفر؟

6-در زبان فارسی تو به مذکر(پسر-مرد) گفته می شود یا مونث(زن-دختر) یا هردو؟

7-او به مذکر میگوییم یا مونث؟ یافرقی نمی کند؟

2- نتیجه: درصورت پاسخ درست به این سوالات می توان درس را شروع کرد،

من سوالاتی رو مطرح کردم که حتی دانش آموزی که امتحان نوبت اول رو نمره -2-گرفته هم پاسخ درستی بهشون داد!

 

7

ایجاد انگیزه

یک پاور پخش می شود تادانش اموز درباره آیات و نعمتهای خدا درگستره هستی بیندیشد وحواسش متمرکز شود...

 

8

ارائه درس

1-فایل صوتی کلمات ص 48 پخش شده ودانش آموزان گوش می کنند(مهارت شنیداری)

(جانور فربه شود از راه نوش-آدمی فربه شوداز راه گوش)

2-باردوم فایل صوتی پخش می شود ودانش آموزان تکرار می کنند(یک ثانیه یا کمتر بعدازخواندن کلمه که بعدش ترجمه میشود،باید تکرار کنند)

3-هر ستون کلمات رومشخص می کنم توسط 2نفر،یکی میخواند ویکی معنی...

4-به کلمات نگاه کنید وضمن بخاطر سپردن کلمات سعی کنید ارتباط بین کلمات را پیدا کنید(واژه پژوهی) وسعی کنید به کمک کلمات جملاتی را به فارسی بسازید.

5-هر نفر چندجمله عربی بسازید وبالای کلمات با مداد بنویسید.وکلمات مترادف یا متضاد رو پیداکنید وبالا بنویسید.

دانش آموز معنی برخی از حرف ها وکلمات را می خواهد...

6-از هرکدام از دانش آموزان خواسته می شود جملات وکلمات مترادف ومتضاد خود را برای کلاس بخوانند.

7-دوباره به کلمات نگاه کنیدتا از لحاظ ظاهر چه شباهتی دارند،بخصوص آخر کلمات

کلماتی پیدامی کنند که آخرشان تَ-تِ-تُ-ت است

از این مرحله به بعد کشف حقیقت مجهول با استفاده از تصورات معلوم،به عبارتی باتوجه به اطلاعاتی که در هرم ساخت شناختی دانش آموز وجود دارد، به سمتی که میخواهیم حرکت میکنیم.

8-حالا با فعلهای(رفتن-دیدن-خوردن-خریدن-خندیدن-شنیدن)کامل کنید

من............        تو..............            او...............

من............        تو..............            او...............

من............        تو..............            او...............

.................نوشتم(من-تو)                 .................دید(من-او)

9-در عربی به من میگن؟  (انا)  به تو؟(انتَ-انتِ)    به او میگن؟ (هو-هی)

10-با توجه به کلمات درس چند کار(فعل) در زبان عربی بگوئید؟(ذهب-سمع-وصل-اشتری-طرق)

11-با فعلهای(ذهب-وصل-طرق) کامل کنید

انا................              انا.................               انا....................

12-با فعلهای بالا برای انتَ وانتِ فعل مناسب پیدا کنید

انتَ.............(طرقتَ-طرقتِ)     انتِ(ذهبتَ-ذهبتِ)

13-در زبان فارسی به او هم برای پسر وهم برای دختر به کار می رود،ولی در عربی

برای پسر هو وبرای دختر هی به کار می رود

باتوجه به واژه نامه کدام جواب صحیح است؟

هو.............(ذهبَ-ذهبت)                هی..............(وصل-وصلت)

چند مثال بزنید برای هو و هی : هو.............    هو.............

هی نظرت      هی.................            هی طرقت و...

14-حالا ضمیر مناسب رو انتخاب کنید:

.................ذهبتُ(انا-انتَ)               ...............طرق(هو-انتِ)

 ...................اشتریتِ(هی-انتِ)        ................لَعِبتَ(انتَ-هو)

15- متن درس پخش می شود ودانش آموزان گوش می کنند.

16-دانش آموزان داوطلب متن درس را  میخوانند

17-متن توسط گروه های2یا3نفره ترجمه شده،ودرپایان رفع اشکال می شود

 

9

جمع بندی ونتیجه گیری

به کمک دانش آموزان جمع بندی نکاتی که در درس5و6 خوانده اند،انجام می شود.

در زبان فارسی     اول شخص مفرد       من رفتم

                         دوم شخص مفرد       تو نوشتی

                        سوم  شخص مفرد      اوخواند

معادل من در زبان عربی وچند مثال:

 انا کتبتُ رسالةً            انا اشتریتُ جوالاً           انا ذهبتُ الی البیت

تو در زبان عربی برای مردیا پسر انتَ: انتَ خرجتَ منَ البَیتِ

تو در زبان عربی برای دختر یا زن به شکل:انتِ: انتِ ذهبتِ الی السوقِ

معادل او در زبان عربی برای پسر یا مرد : هو  مانند:هو اشتری قمیصاً

معادل او در عربی برای دختر یا زن: هی  مانند:   هی نظرت الی الوردةِ

 

 

10

ارزشیابی پایانی

چند سوال شفاهی از دانش آموزان می پرسیم

1-معنی کلمات(هو و هی )چیست؟  

2-فرق دوکلمه ذهب وذهبت چیست؟(امیدوارم سوال صرفا از ساخت نباشه!!!)

3-تفاوت بین هو و هی چیست؟  

4-برای جمله ..........رجعَ(هو-هی) ضمیر مناسب انتخاب کنید

5-ترجمه عبارت(هوَ طَرَقَ بابَ الْمَنْزِلِ)چیست؟

و...

 

11

تعیین تکلیف وفعالیتهای خلاقانه

تمارین کتاب باتوجه به شرایط دانش آموزان:

تمارین کتاب را بامداد حل کنید:رونویسی ممنوع

پیشنهادات:1

پیدا کردن چند حدیث یا آیه که در آن هو و هی و انتَ –انتِ  به کار رفته باشد

2پیدا کردن اسم اشاره های مفرد در کتاب قرآن

3پیدا کردن ونوشتن فعل هایی  که تَ-تِ دارند

 


تعداد بازدید از این مطلب: 350
|
امتیاز مطلب : 5
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2


مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:


همکاران عزیزخوش آمدید


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود