درس پژوهی

آمار مطالب

کل مطالب : 179
کل نظرات : 0

آمار کاربران

افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 16

کاربران آنلاین


آمار بازدید

بازدید امروز :
باردید دیروز :
بازدید هفته :
بازدید ماه :
بازدید سال :
بازدید کلی :

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان علمی ، فرهنگی و آدرس golyas5.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.







نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
تبلیغات
<-Text2->
نویسنده : اکرم ربیعی
تاریخ : پنج شنبه 2 بهمن 1393
نظرات

بسمه تعالی

فایل آموزش طرح درس جدید،سندتحول برنامه درسی ملی

کاری از خانم آقایی

 

باسلام خدمت بزرگواران وهمکاران همراه

طرح درس نویسی براساس سندتحول بود که درس پژوهی نیز می بایست درهمان قالب ، فرمت شود ،

ازهمکاران درخواست شد تا چنانچه تمایل دارند طرح درس 7 و8 رامکتوب نمایند ،

اینکه نمونه ای ازطرح درس نوشته شده دراینجا ازسوی یک همکارقرارداده شود ومطابق همان به پیش برویم نظرمن این است که جلوی خلاقیت فردی رابه لحاظ ارایه کارمیگیرد ، وازانجایی که درسندتحول چگونه اندیشیدن را بیاموزانیم ، پررنگ شده است ، لذا تصمیم شورا و درراس استاد تقوایی براین شد که مولفه ها ومحورها توضیح داده شود وبعددوستانی که تمایل دارند طرح درس رانوشته وفکرکنیم که الان داریم درس پژوهی رابرگزار میکنیم و ایرادهای طرح درس هایمان رابرطرف کنیم ، هرچندکه این کاردرکلاس چالش های خود رانشان می دهد اما میشود درهمین محدوده هم به آن پرداخت

فرم طرح درس را چندروز قبل درگروه قراردادم ، براساس همان فرم ، آیتم ها راتوضیح خواهم داد

ابتدا اینکه اصلا طرح درس چیست ؟

طرح درس پیش بینی مجموعه فعالیت هایی است که معلم برای تدریس یک درس درنظر میگیرد مانند،

1،انتظاراتش ازفراگیرندگان

2، تشخیص پیش دانسته ها ی فراگیران

3، چگونگی تبیین درس

4، تعیین زمان مشخص باتوجه به ساعت آموزشی

5، ابزارلازم وموردنیاز تدریس

چگونگی تدوین طرحدرس

سربرگ

شامل  نام ونام خانوادگی، نام مدرسه ، شهرستان ، منطقه ، پایه ، نام درس ، عنوان درس . مدت زمان تدریس . شماره طرح درس می باشد

شماره طرح درس برای این است که من به تعدادهردرس می بایست طرح درس داشنه باشم

تعیین اهداف وانتظارات یادگیری

این بخش شامل اهداف کلی واهداف جزیی می باشد ،

اهداف کلی اهدافی هستند که درپایان یک جلسه اموزشی باید محقق شوند و باکلمات مبهم اماقابل تفسیر بیان میشود ، افعالی مثل آشناشدن ، یادگرفتن ، دانستن ، فهمیدن

اهداف جزیی حیطه های شناختی (دانش ، درک وفهم ، کاربرد و.... ) راشامل میشود  و برای نوشتن انها از فعل هایی درقالب سوم شخص مفرداستفاده میشود ، مثل

بیان کند ، ترجمه کند . درک کند ، بشناسد ، بخواند ، ذکرکند ، استشهاد کند

به عبارت ساده تر این اهداف همان هدف های رفتاری هستند که درکتاب راهنمای معلم برای هریک ازدروس نوشته شده است

تعیین پیش دانسته ها وارزشیابی تشخیصی

رفتاروردی ، توانایی هایی هستند که دانش اموزان بایدقبل از شروع یک فعالیت آموزشی جدید ،داشته باشند تا مفاهیم جدید را درک کنند ،

توجه داشته باشیم دراین بخش فقط مباحثی رابنویسیم که برای تدریس همان صفحات محدود آن درس ،به آنها نیازداریم و ذهن دانش اموز رابا اضافه گویی خسته نکنیم

پیش بینی وتدارک فرصت های مناسب یادگیری

این بخش درواقع تعیین زمان برای هریک از مراحل اجرایی است وتفاوت آن با نمونه فرم های قبلی دراین است که زمان درآن ثبت نمیشود ودست معلم برای زمان سنجی باز است

نمونه این بخش به این شکل است که

تعیین زمان برای ارزیابی رفتارورودی

ایجادفرصت یارگیری باتوجه به مشارکت خلاق دانش اموزان درامرتدریس و....

ارایه واجرای فرایند یاددهی ،یادگیری

فرایندبه معنای مرحله به مرحله اجراکردن درس است و درواقع همان بخشی است که اموزش درس جدید شروع میشود بعد از پیش دانسته ها و ارزشیابی تشخیصی و...

این بخش شامل 7محوراست که هرکدام به تنهایی مورد بررسی قرار میگیرد

1،فعال سازی تفکر

2، کاوش و پژوهشگری

3، فعالیت های علمی

4، توضیح وتبیین

5.شرح وبسط

6.ارزشیابی فرایندی

7 ، تکالیف

بررسی هریک از 7محور

قبل ازهرتوضیحی لازم است به این نکته توجه کنیم که هریک لزاین محورها در3حوزه معلم، دانش اموز و روش سنجش بررسی میشود ،

فعال سازی تفکز

آماده سازی محیط جهت تفکر و ایجاد انگیزه جهت تدریس است و معلم دراین بخش اشاره میکندکه ازچه وسیله ای برای رسیدن به این ایجادانگیزه بهره میگیرد ، به طورمثال نوشتن یک حدیث روی تخته ، اجرای یک پاتومیم ، پوشیدن لباس یکی از مشاغل ، بردن قرص وشربت سرکلاس ، اجرای پاورپوینت یا انیمیشن و...

دربخش نقش دانش اموز نیز انتظارخودراازدانش اموز مینویسد و دربخش رکش سنجش چگونگی سنجیدن دانش اموز رابرای رسیدن به هدف تفکرخلاق

در روش های سنجش معمولا امتیازدهی وتشویق ثبت می گردد

کاوش و پژوهشگری

این بخش به نوعی تکمیل کننده مرحله قبل می باشد و از طرفی دیگر امری است که در تمام طول تدریس می بایست قوت خود را حفظ کند ، یعنی دانش اموز درتمامی مراحل تدریس کاوش و پژوهشگری را دارد و گاهی حتی بعد از کلاس درس ، تحقیقی برای حلسه بعد به او سپرده میشود

فعالیت های علمی

تدریس درسی است که برای آن ،  طرح درس آماده کرده ایم ، ودرواقع استفاده از روش های نوین تدریس است ،

دراین بخش دانش اموز نقشش مثل معلم یاردرکلاس درس است

توضیح و تبیین (توجه دادن به ارتباط موضوع درس به خدا ،خود ، خلق ، خلقت بابهره گیری از خودباوری وخودبالایی )

بعداز ارایه محتوا ، نکته کلیدی مفهومی اخلاقی درس را که موجب بالندگی میشود وبه نحوی به خدا ، خلق وخلقت مرتبط هست رابیان میکند واین پیام ها زمینه ساز خودباوری و هویت بخشیدن به شخص است ، به عبارتی پیام های تربیتی اخلاقی درس دراین بخش گنجانده میشود

شرح وبسط (مفهوم سازی وتولیددانش)

بااین بخش وارد مقوله اموزش مفاهیم وقواعد میشویم وبه نوعی هدایت مفهوم را در دست میگیریم ،

درواقع جنبه های انتزاعی و ذهنی از آموزش را که برای دانش اموزان ملموس نیست را به جنبه عینی و قابل لمس ودرک برای دانش اموز تبدیل می کنین ، مانند ، هدایت دانش اموزان به بیان جملات وترجمه آنها ورسیدن به قاعده دوم شخص مفرد مضارع براساس اموزش تصویری

ارزشیابی فرایندی

این ارزشیابی همانطورکه ازاسمش پیدا است ارزشیابی مرحله به مرحله درطول تدریس است ، یعنی من به عنوان یک معلم درتمامی مراحل از ارزشیابی تشخیصی گرفته تا اارایه تکلیف ، مدام دانش اموزراموردسنجش قرار میدهم

تکالیف (تمرینی ، توسعه ای ، تثبیتی)

تکلیف نامش مشخص است ونیازی به تعریف ندارد اما معنی هرنوع تکلیف که گفته شده یعنی چی ؟

تکالیف تمرینی

مهارت ها و دانش های کسب شده را تقویت میکند ، این تمرینات اکثرا تکراری و غیرخلاق هستند و حیطه دانش را دربر میگیرند

تکالیف توسعه ای (بسطی ، امتدادی )

دانش اموز رابه فراسوی کارها وفعالیت های کلاسی سوق میدهد و موجبات یادگیری را در موقعیت های جدید فراهم میکند ، این تکالیف میتوانند به شکل تحقیق و پژوهش باشند

تکالیف تثبیتی

دانش اموز مفاهیم ومهارت های کسب شده درگلاس درس راباهم ترکیب میکند و دریک راه یا راه های جدید به کار میبرد به عنوان نمونه  ، آیا میتوانید یک درک مطلب بنویسید ! یا این کلمات به نظرتان چه ارتباطی باهم دارند


تعداد بازدید از این مطلب: 324
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:


همکاران عزیزخوش آمدید


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود